Hoppa till sidans innehåll
18931 True
    Huvudsponsor

    Instruktörer

    Tränarskolans Instruktörer

    En Instruktör i Tränarskolan utbildar tränare.

    Ledarskapsinstruktörer
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Ledarskap
        Behörighet
    Nordström Pär Stockholm ledarskap/Te/Ta
    Hammarberg Pontus,  Mellansvenska/SHF ledarskap
    Emme Adébo Skånes ledarskap/Te/Ta
    Linnéll Jennie Stockholm ledarskap/Te/Ta
    Spejare Aron Stockholm ledarskap/Te/Ta
    Duvström Matz Stockholm ledarskap
         
    Förbundsinstruktörer
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Ledarskap,  
    Grundteknik, Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel
    Isberg Hans-Martin  Dala/Gävleborg  
    Bathijarevic Sanjin,  Handbollförbundet Väst  
    Beckman Emil,  Handbollförbundet Väst  
    Jigenheim Marcus, Handbollförbundet Väst  
    Solefors Pia Handbollförbundet Väst  
    Antal Stefan,  Mellansvenska  
    Möller Janne Mellansvenska  
    Wallgren Birgitta, Norrbotten  
    Ekdahl Mikael,  Skåne  
    Jönsson Jonas Skåne  
    Tulldahl Joel,  Skåne  
    Fredlund Martin, Småland/Blekinge  
    Löfstedt Joachim, Småland/Blekinge  
    Johansson Oskar,  Stockholm  
    Kardell Mats Stockholm  
    Larholm Erik,  Stockholm  
    Eriksson Sussan, Stockholm  
    Oscarsson Magnus, Stockholm  
    Svarven Patrik Stockholm  
    Söderström Lennart, Stockholm  
    Gjuraj Grubbström Pierre,  Uppland  
    Gjuraj Tony,  Uppland  
    Andersson Peder, Värmland  
    Preisz Peter, Värmland  
    Näslund Erik, Västernorrland/Jämtland  
    Sandberg Robert,  Västergötland  
         
    TS2-instruktör Teknik-Taktik
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Grundteknik,
     Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel 
        Behörighet
    Tengberg Niklas Halland Te/Ta
    Khazrai Hamed Handbollförbundet Väst Te/Ta
    Moberger Johan Mellansvenska Te/Ta
    Zuta Jasmin Handbollförbundet Väst Te/Ta
    Engdahl Kent Skånes Te/Ta
    Arlehall Lång Karl-Johan Småland/Blekinge Te/Ta
    Schneider Henrik SHF Te/Ta
    Johansson Peter Västergötland Te/Ta
    Dehlin Magnus Dala/Gävleborg Te/Ta
    Karlsson Jimmy Uppland Te/Ta
    Johansson Magnus SHF Te/Ta
         
    Distriktsinstruktörer 
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 i Ledarskap, Grundteknik, 
    Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel 
    Vuckovac Drago Dala/Gävleborg  
    Gustafsson Mikael,  Mellansvenska  
    Hammarberg Pontus,  Mellansvenska/SHF  
    Öhlund Johan Mellansvenska  
    Erkki-Nordberg Jonas Norrbotten  
    Sjöbrink Mikael, Småland/Blekinge  
    Nilsson Karin,  Stockholm  
    Norrbom Bodil Stockholm  
    Blanck Fredrik,  Uppland  
    Söderlund Kent,  Uppland  
    Pons Frédéric,  Västerbotten  
         
    TS1-instruktör Teknik-Taktik
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 i Grundteknik,  
    Spelförståelse, Anfallsspel och Försvarsspel
        Behörighet
    Emme Adébo Skånes ledarskap/Te/Ta
    Hammarberg Pontus Mellansvenska ledarskap/Te/Ta
    Nordström Pär Stockholm ledarskap/Te/Ta
    Linnéll Jennie Stockholm ledarskap/Te/Ta
    Magnusson Helgi Stockholm Te/Ta
    Spejare Aron Stockholm ledarskap/Te/Ta
    Persson Bjarne Skånes Te/Ta
    Blom Mikael Värmland Te/Ta
         
    Instruktörer Träningslära
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Träningslära
    Drottz Johnny,  Bohuslän/Dal  
    Pantzare Bengt,  Dala/Gävleborg  
    Suneson Andreas, Dala/Gävleborg  
    Vuckovac Drago,  Dala/Gävleborg  
    Holmén Pernilla, Halland  
    Alvarez Maurizio,  Handbollförbundet Väst  
    Knutsson Johan Handbollförbundet Väst  
    Johansson Johan, Mellansvenska  
    Mattsson Mattias, Mellansvenska  
    Pettersson Jessica,  Mellansvenska  
    Stridh Jesper, Mellansvenska  
    Lidberg Henrik, Norrbotten  
    Ekdahl Mikael,  Skåne  
    Ingesson Pontus, Skåne  
    Eriksson Sussan, Stockholm  
    Johansson Oskar, Stockholm  
    Lindgren Joakim Stockholm  
    Linnéll Jesper, Stockholm  
    Norrbom Bodil, Stockholm  
    Spejare Aron, Stockholm  
    Blanck Fredrik,  Uppland  
    Engström Eric Uppland  
    Andersson Peder,  Värmland  
    Preisz Peter,  Värmland  
    Johansson Andreas,  Västergötland  
    Nilsson Katrine, Västergötland  
    Eriksson Linda,  Västernorrland/Jämtland  
    Åkesson Philip SHF  
         
    Målvaktsinstruktörer
    Dessa har behörighet att undervisa på TS1 och TS2 i Målvaktspel
    Persson Johanna,  Dala/Gävleborg  
    Handan Fikret,  Handbollförbundet Väst  
    Lindén Stefan,  Handbollförbundet Väst  
    Radermacher Thomas,  Handbollförbundet Väst  
    Sahlin Tomas, Handbollförbundet Väst  
    Webb Magnus, Handbollförbundet Väst  
    Jigenheim Marcus, Handbollförbundet Väst  
    Holmén Anders,  Halland  
    Tengberg Niklas, Halland  
    Gustafsson Mikael, Mellansvenska  
    Ehnevid Sebastian, Mellansvenska  
    Johansson Heidi,  Mellansvenska  
    Lundh Mathias,  Mellansvenska  
    Gustavsson Urban,  Norrbotten  
    Lidberg Henrik, Norrbotten  
    Quist Marcus,  Skåne  
    Salomonsson Mikael,  Skåne  
    Iverfeldt Peter,  Småland/Blekinge  
    Wensby Joakim,  Småland/Blekinge  
    Norrbom Bodil,  Stockholm  
    Norrbom Martin, Stockholm  
    Andersson Jesper, Svenska Handbollförbundet  
    Jädersten Conny, Svenska Handbollförbundet  
    Gjuraj Tony,  Uppland  
    Nilsson Jan,  Uppland  
    Stare Harald,  Uppland  
    Lycke Sofia Värmland  
    Mellring Henrik,  Värmland  
    Sandmark Henric, Värmland  
    Billström Krister, Västernorrland/Jämtland  
         
    Basinstruktörer
    Dessa har behörighet att undervisa på Baskursens alla delar
    Bahtijjarevic Sanjin Handbollförbundet Väst  
    Carlsson Lars Handbollförbundet Väst  
    Halldórsson Halldór Handbollförbundet Väst  
    Hedlund Janne Handbollförbundet Väst  
    Hirdman David Handbollförbundet Väst  
    Karlsson George  Alexandra Handbollförbundet Väst  
    Melkersson Linda Handbollförbundet Väst  
    Noaksson Anders Handbollförbundet Väst  
    Roos Göran R Handbollförbundet Väst  
    Svensson Malin Handbollförbundet Väst  
    Wallin Andreas Handbollförbundet Väst  
    Wiklund Pontus Handbollförbundet Väst  
    Öberg Emma Handbollförbundet Väst   
    Boström Karin Dala/Gävleborg  
    Landin Lina Dala/Gävleborg  
    Suneson Andreas Dala/Gävleborg  
    Vuckovac Drago Dala/Gävleborg  
    Holmén Pernilla Halland  
    Roth Mattias Halland  
    Tengberg Niklas Halland  
    Virolainen Niklas Halland  
    Hammarberg Pontus Mellansvenska/SHF  
    Nordin Stig Mellansvenska  
    Persson Lotta Mellansvenska  
    Lidberg Henrik Norrbotten  
    Rajaniemi Petri Norrbotten  
    Sjöström Johan

    Norrbotten

     
    Adébo Emme Skåne  
    Adolfsson Claes Skåne  
    Andersson Håkan Skåne (H 43)  
    Ekdahl Mikael Skåne (Baskursinstr.)  
    Eriksson Christer Skåne  
    Hansson Birthe Skåne  
    Järlid Jan Skåne  
    Larsson Per Skåne  
    Lindgren Christine Skåne  
    Palmqvist Jesper Skåne  
    Persson Bjarne Skåne  
    Petersen Flemming Skåne  
    Polozadeh Parman Skåne  
    Quist Marcus Skåne  
    Rohlén Camilla Skåne  
    Wadbro Peter Skåne  
    Fredlund Martin Småland/Blekinge  
    Sjöbrink Mikael Småland/Blekinge  
    Westin Ida Småland/Blekinge  
    Westin Michael Småland/Blekinge  
    Bengtsson Patrik Stockholm  
    Berglund Hannes Stockholm  
    Bisso Anna Stockholm  
    Brege Annika Stockholm  
    Duvström Matz Stockholm  
    Eriksson Nylund Erika Stockholm  
    Eriksson Sussan Stockholm  
    Glaser Disa Stockholm  
    Nordström Pär Stockholm (Baskursinstr.)  
    Törnander Johan Stockholm  
    Andersson Kalle Uppland  
    Eriksson Therese Uppland  
    Grubbström Pierre Uppland  
    Olsson Anders Uppland  
    Tollbring Helene Uppland  
    Andersson Peder Värmland  
    Ballester Francisco Värmland  
    Blom Mikael Värmland  
    Grönkvist Viktoria Värmland  
    Johansson Helle Värmland  
    Johansson Bengt Värmland  
    Moberg Emma Värmland  
    Nordqvist Malin Värmland  
    Persson Johan Värmland  
    Preiz Peter Värmland  
    Sandmark Henric Värmland  
    Sara Sundström Västerbotten  
    Sandberg Robert Västergötland    
    Hafström Peter Västergötland  
    Lagerström Kristian Västergötland  
    Larsson Pär Västergötland  
    Lernås Martin Västergötland  
    Behring Sven Västernorrland/Jämtland  
    Bergström Andreas Västernorrland/Jämtland  
    Dahlkvist Henrik Västernorrland/Jämtland  
    Larsson Håkan Västernorrland/Jämtland  
    Anders Brännholm SHF  
    Lennart Söderström SHF (Baskursinstr.)  
         
    Instruktörer skadeförebyggande träning
    Dessa har behörighet att undervisa i 3 timmarskursen Knäkontroll
    Boström Karin,  Dala/Gävleborg  
    Holmén Pernilla,  Halland  
    Alvarez Maurizio,  Handbollförbundet Väst  
    Engström Karin,  Handbollförbundet Väst  
    Holmgren Jenny,  Handbollförbundet Väst  
    Munk Lotta,  Handbollförbundet Väst  
    Karlsson Viktoria,  Mellansvenska  
    Mattsson Mattias,  Mellansvenska  
    Waara Linda,  Mellansvenska  
    Forsberg Tomas,  Norrbotten  
    Hast Marie,  Skåne  
    Malmström Johanna,  Skåne  
    Mårtensson Maria, Skåne  
    Mårtensson Tomas,  Skåne  
    Nilsson Bo,  Skåne  
    Lidström Ann-Mari,  Stockholm  
    Engström Eric Uppland  
    Gustafsson Stina,  Värmland  
    Ingman Lotta,  Värmland  
    Nygren Gunilla,  Värmland  
    Steen Britt-Inger,  Västerbotten  
    Uppdaterad: 2020-05-26 13:56
    Skribent: Lennart Söderström